Блог

УКРАЇНА: НЕВІДОМІ ФАКТИ ПРО ВІДОМУ КРАЇНУ

УКРАЇНА: НЕВІДОМІ ФАКТИ ПРО ВІДОМУ КРАЇНУ

Коли народився і все своє життя прожив в Україні, здається, що знаєш кожен закуток своєї Батьківщини. Нема нічого особливого, незнайомого. У цій статті ми розкриємо деякі факти, які змінять ваші уявлення про Україну.

Зернятко до зернятка  – гімн Україні

Це було ввечері 1862 року. В будинку українського етнографа, фольклориста й поета Павла Чубинського зібралися сербські студенти Київського університету. Під час офіційного прийому вони виконали пісню про царя Душана, у якій, поміж іншим, звучали такі слова: «срце бије и крв лије за своју слободу» (за іншою версією - «срб се бије и крв лије за своју слободу…»). Після виконання господар ненадовго відійшов до свого кабінету, а коли знову вийшов до гостей, в руках у нього був текст пісні «Ще не вмерла Україна», яку цієї ж миті виконали на сербський лад. Протягом року пісня лунала в кулуарах українофільських організацій, допоки її не було опубліковано в журналі «Мета», у номері 4 за 1863 рік. Так про патріотичну пісню дізналася вся Західна Україна. Не лишилася вона й поза увагою духівництва. Отець Михайло (Вербицький), а разом із тим, вже доволі відомий композитор свого часу, написав музику до пісні. Уперше гімн було виконано 10 березня 1865 року на концерті, присвяченому Т. Г. Шевченку.

Початок світової демократії

Першу у світі конституцію написав українець. 5 квітня 1710 року гетьманом Запорізької Січі став Пилип Орлик. Цього ж дня він оприлюднив «Конституцію прав и свобод війська Запорізького». Цікаво, що відому конституцію США було оприлюднено у 1787 році, у Франції та Польщі – тільки у 1791 році.

Головні споживачі сала

У той час, коли офіційно Україну було визнано незалежною, на її території налічувалося 19,4 мільйонів свиней. На сьогодні кількість свиней в Україні ледь перевищує 8,3 млн. Таким чином, середньостатистичний українець за рік споживає близько 18 кг сала та свинини. Це утричі менше, ніж їдять свинину німці. Виявляється, ми вже втратили першість салоспоживання.

Львівська майстерня шоколаду

Українські рекорди та сенсації

На сьогодні, безперечно, ми маємо чим пишатися.

Найдовша печера в Україні знаходиться на Тернопольщині. Називають її, як не дивно, «Оптимістичною». Гіпсова печера глибиною 20 метрів та довжиною 216 кілометрів посідає почесне перше місце серед найдовших гіпсових печер світу.

Кам’янець-Подільский

Полонина Маковиця

Одну з найпопулярніших у світі різдвяних пісень – «Щедрик» - було написано українським композитором Миколою Леонтовичем. Західним країнам ця пісня відома як Carol of the Bells. Саме вона лунає у відомому фільмі «Сам удома», а останнім часом з’явилася сила-силенна каверів за її мотивами (як українською мовою, так й іншими), хоча зовсім невелика кількість наших іншомовних сусідів знає про українське походження пісні.

Рекордсмен за кількістю монументів

Гадаєте, лише «Червоний вождь» може похвалитися рекордною кількістю монументів на його честь? Аж ні, не тільки він! На честь українського поета Тараса Григоровича Шевченка встановлено 1200 монументів в усьому світі. Найбільша кількість бронзових та кам’яних монументів знаходиться у Західній Україні. Пам’ятників Леніну, якщо порівнювати, в Україні (станом на 2019 рік) лишилося 350. Цікаво, що кам’яні та бронзові Леніни з’явилися набагато пізніше та «протрималися» набагато менше.

Єдина у світі літера

В українській мові є одна унікальна літера, якої немає в жодній літературній мові світу. Звісно, мова йде про літеру Ї. Уперше вона з’явилася у «Записках Південно-Західного відділення» в 1874-75 рр., а через 10 років остаточно закріпилася в «Українсько-німецькому словнику» Євгена Желеховського. Буква ї настільки сподобалась сербському письменнику Досітею Обрадовичу, що він запропонував «запозичити» цю літеру для сербської орфографії. Проте Вук Караджич, реформатор сербської мови та писемності, відмовився від запропонованої новації. Відтепер сербська мова має замість ї – літеру j. Між тим, до початку ХIХ століття літера також була присутня в російській писемності. Яскравий приклад -  «Подземное путешествіе Николая Клима», переклад твору Людвіга Гольберга російською мовою. А от на сьогодні літера ї залишилася тільки в українській літературній мові.

Україна – це не лише мова. Це також історія й культура, і ще багато всього того сакрального, що важко вимовити словами. Бажаєте дізнатися більше про українську культуру? Бажаєте поглянути на все те, що нас оточує, під іншим кутом? Завітайте до LinguaCats. Ми знаємо, чим вас здивувати. Як успішно скласти ДПА та ЗНО. А також стати справжнім знавцем своєї Батьківщини.

 

Категорія: Блог

Ваш браузер устарел!

Уважаемый посетитель, доступ к сайту с браузера Internet Explorer - невозможен! Приносим извинения за неудобства.

Воспользуйтесь альтернативным браузером. Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox